O tomto webu a o autorech
Pokud bychom hledali na internetu informace o kterémkoliv dopravním podniku, určitě uspějeme. Vedle oficiální webové prezentace najdeme určitě i několik webů vytvořených nějakým tím místním nadšencem, které budou obsahovat informace o vozovém parku, vypravení vozů na jednotlivé linky, historii provozu a tak podobně. Pokud by nás však zajímal nějaký dopravce působící v linkové příměstské dopravě, bude to s informacemi horší. Oficiální weby už většina dopravců má, neoficiální weby pak mají snad jen FTL Prostějov a ČSAD Semily - a to je tak asi všechno. Pokud se nám k ostatním dopravcům povede najít pár náhodně udělaných fotek v nějaké fotogalerii někde na webu, bude to úspěch. A přitom je to škoda - vozový park nějakého malého dopravce okresní působnosti může nabídnout nejednu zajímavost, která však zůstane očím odborné veřejnosti skryta.

Do chvíle, než jsem si na podzim 2003 za svůj první řidičský plat pořídil digitální foťák, mě linkové autobusy nijak zvlášť nezajímaly. Od okamžiku, kdy jsem konečně nemusel řešit, kolik mě zas bude stát vyvolání filmu a udělání fotek, jsem tak začal fotit všechno, co vypadalo aspoň trochu jako autobus. Všechno jsem si samozřejmě řádně evidoval - k čemu by jinak byla sbírka fotek, ve které se nedá nic najít? (Ostatně, štos nesetříděných papírových fotek z let 2001-2003 u mě ve skříni má tak asi půl metru. Ale já to fakt někdy setřídím a zařadím do alba, slibuju!)

No a když už mám počítač plný fotek, nechtělo se mi nechávat si je jen pro sebe. Obzvlášť když na K-Reportu každou chvilku někdo řeší právě to, který dopravce má jaké vozy, kam s nimi jezdí, co už vyřadil a co ještě ne, ... No a tak jsem nejprve zpracoval pro stránky http://autobusy.plzenskamhd.net přehledy vozových parků dopravců v mém rodném Plzeňském kraji, pak i Karlovarský kraj (to je hned vedle a beztak jsou to všechno dohromady západní Čechy), no a pak jsem začal tady na mých stránkách http://m.j.cz/autobusy zpracovávat postupně přehledy autobusů z Pardubického kraje, kde se momentálně nejvíc vyskytuji, a případně i z krajů dalších.

To, co tu najdete, není ovšem jen moje práce. Je nás víc. Někdo shání v terénu či na internetu podklady a vytváří z nich seznamy autobusů, někdo ty autobusy fotografuje, někdo pak tohle všechno zpracovává do podoby internetové stránky.

Pokud jste tu nenašli svého oblíbeného dopravce, zkuste napsat. Uvidíme, třeba s tím půjde něco dělat. A nebo byste snad chtěli sami něčím přispět, ale neumíte tvořit internetové stránky? Pak vás bude určitě zajímat, že pro sestavování tabulkových přehledů vám stačí úplně obyčejný Excel. Podrobosti hledejte na této stránce.

Doufám tedy, že se Vám mé stránky budou líbit a že se na ně budete rádi vracet. A pokud budete mít nějaké doplňující informace, nenechávejte si je prosím pro sebe.

No a pokud by sem snad zabloudil někdo ze zaměstnanců oněch dopravních firem a cítil se dotčen tím, že zde někdo zveřejňuje seznamy jejich vozů a vyzrazuje tak jejich služební tajemství? Dotyčného bych rád upozornil, že tyto seznamy byly převážně sestaveny na základě pozorování v terénu a drtivá většina fotografií byla pořízena z veřejně přístupných míst (sem patří i fotografie z garáží, takzvané "přesplotovky"). A ono i ta výrobní čísla a roky výroby jsou na autobusech volně přístupná, stačí jen vědět, kde je najít... No a pro doplnění snad ještě doporučím prostudovat stránku o právních aspektech fotografování, odstavec číslo 2.2.2. Tedy - pokud dopravce nechce, aby někdo fotil jeho autobusy, nechť se podle toho chová. Vhodné je zejména ohradit prostor garáží alespoň tři metry vysokou cihlovou zdí a nevyjíždět s autobusy vůbec nikam ven, aby je nedejbože někdo nevyfotil. Pro zmatení nepřítele je pak vhodné tu a tam vyměnit na autobuse poznávací značku za SPZ z jiného vozu, věřte, že pak dá docela práci odhalit skutečný stav věci.

P.S.: Tohle sem píšu především kvůli vedoucímu pracovníkovi jisté raději nejmenované firmy, který mi poměrně nedávno pět minut po telefonu vysvětloval, že jestli se opovážím přiblížit k jeho autobusům, špatně dopadnu. Takže - pokud mě někdy v budoucnosti přejede bílá patnáctimetrová Setra, je to pochopitelně jen nešťastná náhoda :-)

To je snad na úvod vše...

© 2007-2008
MJ a kolektiv autorů

NAVRCHOLU.cz